social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Uzak Durmanız Greken 5 Plastik

Uzak Durmanız Greken 5 Plastik

Terra Cycle adlı geri dönüşüm şirketinin arkasında iki eko-girişimci Tom Szaky ve Albe Zakes’ın çöpe bakış açısı birazcık değişik.

Çöpün tarihini inceleyerek ve yaratıcı fikirlerle, gelecekte daha az çöp çıkarmanın yollarını aradıkları, yeni kitapları Make Garbage Great’te çöpe gidenlerle ilgili bilmediklerimize yer veriyorlar. Bu noktada her gün ne kadar kullandığımız ile ilgili pek sorun yaşamadığımız plastiğin, evden çıktıktan sonra ya da evinizde çantanızda, yemeğinizle birlikte sunulduğunda nelere mal olduğunu düşünmeniz için bu yazı iyi bir fırsat.

Rakamlardan bahsedecek olursak, insanlık senede 90 milyon ton plastik üretiyor. Bu ölçüyü biraz şekillendirmek için şöyle düşünün, Samanyolu’nda 200 milyon tane yıldız var, bu yaklaşık evrendeki galaksi sayısıyla aynı. Gezegenimiz, çöp olarak bıraktığımız atıkları, fazlalıkların yükünü artık taşıyamıyor. Karşılığını ise bundan yıllar sonra değil, yaşadığımız zaman diliminde bizimle buluşturuyor. Bir tüketici olarak, alım gücü tamamen ellerimizde. İşte bu alım gücüyle uzak durmanız gereken, kendini farkılı formlarda gösteren 5 plastik çeşidi:

1- Sabundaki mikro parçacıklar: Yüz yıkamada kullanılan ürünlerle birlikte, sabunlar ve vücut bakım ürünlerinin ufacık plastik taneciklerinden yapıldığını biliyor musunuz? Ve bu maddeler kolaylıkla su kanallarına karışabilir dersek, önce kendiniz sonrada çevreniz için endişeye kapılmaz mısınız? Yalnızca katı plastik atıkların değil, minik taneciklerinde göze alınması gerektiği su kirlliği seviyesi, deniz canlılarını tehdit ediyor.

2- Strafor içerenler: Evinizi isteseniz de ismesenizde strafordan uzak tutmayı başarabiliyor musunuz? Modernleşen hayatlarımızda daha fazla strafora maruz kalan bizler, plastikte gelen gıdayı evimize kabul ediyor, yediğimizi, içtiğimizi ona sarıyoruz. Fakat umut verici gelişmeler olmuyor değil. Küçüklü büyüklü şehirler straforu yasaklamaya hazırlanıyorlar. Bunların başında New York geliyor. Dikkat! Isıtıldıkları zaman içindeki kimyasalları gıdaya bulaştıran strafor, ya da diğer adıyla polistiren, sıcak içeceklerde stiren adındaki maddesini sıvıya sızdırabilir. Yüksek miktarda sızmış stiren, insana nörotoksin etkisi yaratıyor.

3- Evimizdeki PVC: Polivinil klorür, geniş anlamlı kullanımıyla plastik, evinizin demir başlarını ele geçiren bu madde, banyo perdesinde, tesisatınızda, hatta kalem kutusu gibi okul araç ve gereçlerinde bulunabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘kansorejen madde’ olarak tanımladığı vinil klorür, PVC çerikli ürünlerin yapımında kullanılır. Ve tabii ki unutmadan başımızın belası olan ftalatların da PVC’nin yapımında kullanıldıklarını söylemeden geçmeyelim. Çocuk sağlığını olumsuz etkileyen bu madde, Kuzey Amerika’da 2009 yılında oyuncakların yapımından çıkarılmış olsa da, okul araç ve gereçleri göz ardı edilemeyecek ölçüde fatalat içeriyor.

4- Tek kullanımlık tabak çanak :Tek kullanımlık malzemelerin her zaman hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığını savunuyoruz, sağlığımızı tehdit ettiği gerçeği yarattığı konfordan aklımıza bile gelmiyor. Yükümüzü azaltan, hemen atıp kurtulabileceğimiz bu ürünler aslında insan oğlunun kolaylıkla ziyan ettiği bir numaralı malzeme. Az olarak geri dönüştürülen bu malzemeler, çöp sahalarında kalarak gezegenin yükünü arttırmaya, siz kullandıktan sonra devam ederler. Yani kısacası eğer kullanacaksanız lütfen geri dönüştürün!

5- Plastik şişedeki su : Bir çok gelişmiş ülkede su para ile satın alınmıyor fakat, insanlık su satın almak için 100 milyon doları her sene harcıyor. Bu fiyatın, suya erişimi limitli olan ülkelerden kaynaklandığını düşünebilirsiniz, fakat ABD, Almanya, Fransa, İtalya en çok plastik şişede su tüketen ülkelerin başında geliyor. Peki plastik şişenin üretilebilmesi için içindeki sudan daha fazla kaynağın harcandığını biliyor musunuz?

Kaynak: Mind Body Green

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?