social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Başkalarından İlaç Almayın! Çünkü..

Başkalarından İlaç Almayın! Çünkü..

Ne kadar basit değil mi? Hastasınız ve arkadaşınızın kullanmadığı, artmış ilaçları var… neden kullanmayasınız ki? Bizden size tavsiye: Sakın başkasının ilaçlarını kullanmayın. İşte nedenleri:

1. Stevens-Johnson Sendromu :19 yaşındaki Yaasmeen Castanada kendisini biraz hasta hissediyordu ve arkadaşının antibiyotiklerinden içti. Kızın vücudu ilaca karşı ciddi bir reaksiyon gösterdiği için yanık yoğun bakım ünitesine alındı. Bu reaksiyon Stevens-Johnson sendromu olarak da bilinir. Cilt ve mukozada yanıklar oluşur, bu yanıklar su toplar ve patlar.

2. O ilaca gerçekten ihtiyacınız olmayabilir. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlara karşı etki gösterir, virüslere karşı bir etkileri yoktur. Bu nedenle, soğuk algınlığınız için arkadaşınızın artan antibiyotiklerini kullanmayın. Çünkü işinize yaramayacak. Bu ilaçlar az önce de belirttiğimiz gibi Stevens-Johnson sendromuna yol açabilir. İshal ve deri döküntüsü gibi diğer yan etkilere maruz kalma ihtimaliniz de yüksektir. Dahası, antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımı bakterilere karşı olan direncinizi arttırır, bakterileri güçlendirir ve ihtiyacınız olduğunda antibiyotikler bakterilerle savaşamaz hale gelir.

3. Hastalığınız daha da ilerleyebilir: Piyasada çok sayıda antibiyotik bulunmaktadır. Sizin için en iyi antibiyotik hastalığınız için üretilmiş olanıdır. Burada arkadaşınızın değil doktorunuzun kararı önemlidir. Başkası için reçete edilmiş bir antibiyotik sizin hastalığınıza iyi gelmeyebilir. Ayrıca, sizin için gerekli olan tedaviyi geciktirerek ve bakterilerin çoğalmasına neden olarak durumu daha da kötüleştirebilir.

4.Herkes kendi ilacını sonuna kadar kullanmalıdır : Eğer antibiyotik alıyorsanız, reçete edilen dozun tamamını içmeniz çok önemlidir. Hastalığınız geçmiş olsa bile. İlacı yarıda bırakmak, azalmış olan enfeksiyonun vücudunuzda kalmasına neden olur. Bu da hastalığın tekrar etmesi ile sonuçlanır. İşte bu yüzden arkadaşınızın ilaçlarını değil kendi ilaçlarınızı bitirmelisiniz.

5. Reçeteler kişiye özel hazırlanır: İlaçlar hastalığınıza göre reçete edilir. Aynı zamanda, dozlar kilonuza ve sahip olduğunuz şartlara göre ayarlanır. Başkası için reçete edilmiş ilaç sizin için tamamen yanlış olabilir. Ayrıca, bazı ağır ilaçlar küçük dozlar halinde verilebilir ve doz yavaş yavaş arttırılabilir—eğer arkadaşınız yüksek dozda ilaç kullanıyorsa, onun ilacını kullanmak kötü bir sonuç doğurabilir.

6. Olumsuz ilaç etkileşimi ihtimali yüksektir: Reçete edilen ilaçlar kuvvetlidir ve vücudunuza aldığınız diğer maddelerle her zaman uyum göstermeyebilirler. Bazı ilaçları, bazı besinlerle, içeceklerle ve diğer ilaçlarla birlikte kullanmak tahrip edici sonuçlar doğurabilir. Nadiren de olsa başkalarının ilaçlarını kullandığınızda bu riski de göze almış olursunuz.

7. Önemsiz saydığınız bu dikkatsizlik sizi ölüme götürebilir!: Her ilaç potansiyel yan etkilere sahiptir. Ancak reçete edilen ilaçların yan etkileri doktorlar tarafından öngörülür. Eğer doktorunuz tarafından reçete edilmeyen bir ilacı içerseniz, yaratacağı yan etkileri kontrol edemezsiniz.

Uzmanlar opioid gibi ağrı kesicilerin aşırı ya da yanlış kullanımından kaynaklanan solunum depresyonunun öldürücü olabildiğini, benzodiazepin gibi sakinleştiricilerin yoksunluk sendromuna neden olabildiğini, hiperaktivite bozukluğunda kullanılan stimulan ilaçların ise kan basıncında tehlikeli artışlara yol açabildiğini belirtmişlerdir.  

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?