social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Uzun Süre Oturmaya Son Verin!!

Uzun Süre Oturmaya Son Verin!!

Uzun süre oturmaya son verin , çünkü...

Yeni bir çalışmaya göre, insanlar oturarak geçirdikleri zamanı azaltırlarsa, biraz daha uzun yaşayabilirler! Oturarak geçirilen günlük ortalama süre 3 saatten aza indirildiğinde ortalama yaşam süresinde 2 yıl artış olabileceği ortaya konmuştur.Ve TV karşısında geçirilen süre 2 saatten aza indirildiğinde ortalama yaşam süresinde 1.4 yıl artış olabileceği belirtilmiştir.

Ayrıca, yapılan bu çalışma, bulguların uzun süre oturmanın ölümcül sonuçlara bile yol açabileceğini öne sürmüştür. Önceki çalışmalar oturmanın bireyler üzerindeki risklerini ele alırken, bu çalışma uzun süre oturmanın toplum sağlığı üzerindeki risklerini araştırmaktadır.

Uzmanlar, oturma alışkanlıklarını, sigara ve obezite gibi önemli bir risk faktörü olarak gördüklerini dile getirmektedirler. Diğer çalışmalara göre, oturma kültürümüz her yıl 173,000 kanser vakasının sorumlusu olabilir.

Uzmanlar, iş yerinde ayakta da kullanılabilen masalar tercih edilerek ve TV karşısında daha az vakit geçirilerek bu durumun üstesinden gelinebileceğini belirtmektedirler. Uzmanlar, daha önce gerçekleştirilmiş 5 çalışmadan yola çıkarak, 167,000 kişinin 4-14 yıl içinde oturmaya bağlı ölüm riskini araştırmıştır.

Ve ölümlerin %27’sinin oturmaya, %19’unun ise oturarak TV izlemeye bağlı olabileceğini ortaya koymuştur.

Uzmanlar, fiziksel aktivitelerle ilgilenmek kadar, oturma alışkanlıklarına dikkat etmenin de son derece önemli olduğunu düşünüyorlar. Araştırmacılar, oturma alışkanlığı ve ölüm riski arasındaki bağlantıyı inceleyen bu çalışmanın, gerçekleştirilecek başka çalışmalarla doğrulanması gerektiğini vurguluyorlar.  

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?