social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Nutella Hukuk Mücadelesini Kaybetti!

Nutella Hukuk Mücadelesini Kaybetti!

Sade bir vatandaş ile ünlü bir firmanın davası… Bir anne Nutella’nın üreticisi olan Ferrero firmasına dava açtı.

Nutella'nın İçindekiler: Şeker, palm yağı, fındık, kakao, yağsız süt, peynir altı suyu tozu, lesitin, vanilya, yapay tatlandırıcılar.

Ancak Nutella’nın reklamı bizlere bu ürünün sadece “kavrulmuş fındık, yağsız süt ve kakaodan” oluşan enfes bir karışım olduğunu söylüyor. Tabi ki üretici firmanın Nutella’nın satışını patlatmak için, sadece “şeker, palm yağı ve fındıktan” oluşan enfes karışım sloganıyla reklam yapması mümkün değil.

Yanıltıcı reklamlar ve kaçamak içerik bilgileri bir tarafa, firma, endişeli anneleri Nutella’nın besleyici bir kahvaltı yiyeceği olduğu ve tam tahıllı tost ve wafflelarla gerçekten sağlıklı kombinler hazırlanabileceği konusunda ikna etmek için mücadele verdi. Kusurlarını örtmek için sonuna kadar çabaladı.

Ancak bütün bunlara rağmen, Athena Hohenberg isimli bir anne ikna olmadı ve Ferrero firmasına dava açtı.

Hohenberg, TV reklamının yanıltıcı olduğunu, reklamda Nutella’nın sağlıklı bir kahvaltı seçeneği olduğunun arz edildiğini ancak 2 yemek kaşığı Nutella’nın 200 kalori, 11 gram yağ ve 21 gram şeker içermesi nedeniyle bunun mümkün olmayacağını dile getirdi. Ayrıca Ferrero’nun Nutella’yı “sağlıklı”, “besleyici” gibi sıfatlarla satışa sunmamasını da talep etti. Bu davayı bireysel değil toplumsal amaçla açtığını da sözlerine ekledi.

Hohenberg’in Ferrero’ya açtığı dava 3,05 milyon dolar tazminat ile sonuçlandı. Bu miktarın 2,5 milyon dolarının tüketicilere ödenmesi kararına varıldı. 1 Ocak 2008- 3 Şubat 2012 tarihleri arasında Nutella alan tüketicilerin tazminat talebinde bulunabileceği karara eklendi. Ayrıca firma ürün ile ilgili bazı satış ifadelerini değiştirmeye, yeni bir TV reklamı hazırlamaya ve markanın web sitesini düzenlemeye de razı oldu.

www.yesilaile.com çevirmeni Nilgün Uğur

 

   

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?