social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Saç Boyalarındaki Kimyasalların Zararları

Saç Boyalarındaki Kimyasalların Zararları

Eğer siz de saç boyayan milyonlarca kişi arasında yer alıyorsanız, bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Piyasadaki kişisel bakım ürünlerinin çoğu, yüksek miktarda toksik madde içermektedir. Ve çoğu, sağlık üzerindeki uzun süreli etkileri hakkında test edilmemiş ürünlerdir.

2007 yılında, saç boyalarının mesane kanserine yol açtığına ilişkin yapılan bir çalışmadan sonra, Avrupa Komisyonu 20’den fazla saç boyası bileşenini yasaklamıştır. Ancak bu ürünler, Amerika’da satılmaya devam etmektedir.

Ve ikinci bir çalışma, 1980’den beri saçlarını kalıcı boyalarla (özellikle de koyu ve kızıl renkler) boyayan kadınların lenf kanserine yakalanma riskinin bu boyaları kullanmayan kadınlara göre %40 daha fazla olduğunu göstermiştir.

Aslında, bunlar kesin olmayan bulgulardır. Bazı çalışmalar, saç boyalarının arada sırada saç boyayanlar için güvenli olduğunu ortaya koymuştur. Bazı çalışmalar ise, kuaförlerin devamlı boyalara maruz kalmasından ötürü daha fazla risk altında olduğunu göstermiştir.

Herkes saç boyamanın sadece saçı etkilediğini düşünür. Bu doğru değil! Kişisel bakım ürünlerinde kullanılan bileşenlerin çoğu solunum yoluyla sağlığa etki edebilir ve saç derisine uygulandığında vücudunuza nüfuz edebilir. Kuaförlerin saç boyarken eldiven – hatta bazen gözlük – kullanmalarının sebebi budur.

Saç boyasının doğal olup olmadığını anlamak için, öncelikle Avrupa Kontrol Edilmiş Doğal Kozmetik (Bdih) ten onay almış olması yani sertifikalı olması gerekmektedir. Ayrıca doğal bir saç boyası saçın rengini açamaz yani aldığınız boya saçınızın rengini açıyorsa doğal değildir. Kimyasal boyalar yaklaşık 1 ay rengini korurken, doğal boyalar kısa sürede saçtan akar ve ana renk ortaya çıkar. Burdan da boyanın doğal olup olmadığını anlayabiliriz. Hamilelerde saç boyası kullanmamalıdır. Çünkü insan derisi cilde sürülen çoğu şeyin emilimini gerçekleştirebilir. Hamile kişi saçını boyadığında direkt olarak aldığı zaralı madde bebeğede nüfuz eder. Bebek doğduktan sonrada emme süresi bitene kadar saç boyanmamalıdır.

 Saç boyaları ile ilgili tek kaygı kanser değil. Saç boyama ürünleri astım ataklarını, konjonktivit hastalığını, cilt alerjilerini ve nadiren de ciddi alerjileri olan kişilerde ölümcül anaflaktik şoku tetikleyebilir.

Eğer saç boyamak sizin için çok önemliyse, size bu durumu güvenli hale getirecek 8 tavsiyemiz var.

1- Saç tebeşiri, saç boyama şampuanları ya da yarı kalıcı saç boyaları gibi geçici ürünler, kalıcı saç boyalarına oranla daha az tehlikeli bileşenler içermektedir.

2- Açık renk gölgeleri tercih edin. Saçın birkaç tutamının boyanması ya da birkaç tutamına açık gölgeler uygulanması daha az tehlike taşımaktadır.

3- Saç boyalarını gerekli sıklıkta kullanın. Bazı kişiler saçlarını haftada bir boyar. Bu, saçlarını koyu ve kalıcı boyalarla boyayan kişiler için hiç iyi bir fikir değildir.

4- Saç boyalarını kaş ve kirpiklerinizde kullanmayın.

5- Özellikle, fotoğraf renklendirmede ve fotokopide kullanılan fenilendiamin gibi yapay boyama maddeleri içeren saç boyalarından uzak durun. Bu madde ciddi anlamda tahriş edicidir.

6- Amonyak, saç boyalarında yaygın olarak bulunan diğer bir kimyasaldır. Muhtemelen amonyağı temizlik ürünü olarak duymuşsunuzdur. Ancak aynı zamanda, böcek ilaçlarında, plastiklerde, gübrelerde ve patlayıcılarda da kullanılmaktadır. Amonyak, saçı boyaya hazır hale getirir. Bu madde akciğerleri olduğu kadar burnu, boğazı ve gözleri tahriş eder. Cilt yanıklarına neden olur.

7- Bitkisel saç boyalarını tercih edin. Kuaförünüz organik ve bitkisel olan saç boyaları hakkında size yardımcı olacaktır.

8- Çay, kına ve diğer doğal maddelerden faydalanın. Sonuç, kimyasal içerikli boyaların sonuçları kadar dramatik olmayacaktır. Saçlarınızın rengini evde limon suyu ya da papatya çayıyla (sarı saç için), kına karışım paketleriyle (daha koyu saçlar için) ya da siyah ceviz tozuyla (en koyu sonuçlar için) değiştirebilirsiniz. Bu doğal maddelerle hazırlayabileceğiniz onlarca tarife internetten ulaşabilirsiniz.

Bazıları test edilmiş bazıları test edilmemiş 5000 kimyasal bileşen içeren saç boyalarının saç ve cilt için güvenilir olduğuna inanmak çok zor.

Nitekim, Dünya Sağlık Örgütü sentetik renklendiricilerin potansiyel kanser tetikleyicisi olduğunu ve bu maddelerden kesinlikle kaçınılması gerektiğini belirtiyorlar.

Eğer saç boyamaktan vazgeçmeye hazır değilseniz, lütfen kuaförünüzle güvenli yöntemler hakkında görüşün. Bu ürünlerin güvenilirliği ile bu kadar ciddi bulgular varken, sağlığınızı kozmetik nedenler için riske atmayın.

 

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?