social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Organların Büyümesini Kolaylaştıracak Yeni Bir Kök Hücre

Organların Büyümesini Kolaylaştıracak Yeni Bir Kök Hücre

Pluripotent kök hücreler, laboratuvar ortamında büyümesi ve doğru noktaya enjekte edildiğinde embriyoya nakledilmesi kolay hücrelerdir. Yeni keşfedilmiş bir kök hücre türü insanoğlunun erken gelişimine öncülük edebilir, araştırma ve tedavi gibi amaçlarla, insan organlarının domuz ve inek gibi hayvanların vücutlarında büyümesine izin verebilir.

Bir grup araştırmacı, pluripotent kök hücrelerinin bu bilinmeyen türünü pluripotent kök hücrelerini fare embriyolarına naklederken tesadüfen buldu.

Bölge-seçici adı verilen bu hücreler, diğer pluripotent hücrelerden daha sabit ve hızlı bir biçimde büyüme özelliğine sahiptir. Bu hücrelerin yeni tedavilerin geliştirilmesinde daha kullanışlı olabileceği düşünülüyor. Pluripotent kök hücrelerini laboratuvar ortamında fare embriyolarına nakletmeyi hedefleyen uzmanlar, bu hücreleri, farklı büyüme faktörü birleşimlerini içeren bir ortamda büyüterek hazırladılar. Hazırladıkları bir karışım, hücrelerin büyümesi ve çoğalmasında daha etkili oldu.

Bu solüsyonda büyüyen hücrelerin farklı metabolizma modelleri ve farklı gen ifadesi sergilediğini gördüler, ancak bu hücreleri fare embriyolarına nakledemediler. Bu iş için nokta atışının gerekli olduğunu düşünen araştırmacılar, insan hücrelerini 7.5 günlük fare embriyosunun 3 farklı bölgesine enjekte ettiler. 36 saat sonra, sadece kuyruğa nakledilen hücrelerde değişim meydana gelmeye başladığını gördüler. Embriyo farklı köklere sahip bir organizma şekline dönüştü. Bu hücreler embriyoda tutunacakları bölümü kendileri belirlediği için, bölge seçici hücreler olarak adlandırıldılar.

Araştırmacılar, laboratuvar ortamında büyüyen pluripotent hücrelerde zor gerçekleştirilen genetik ifadenin düzenlenmesi işlemini bölge seçici kök hücrelerde, DNA parçalayan enzimleri kolaylıkla kullanarak gerçekleştirebildiklerini gördüler. Genetik ifadenin düzenlenmesi, insan hücrelerini başka türlerde büyütmeye çalışan bilim adamlarına yardımcı olabilir.

Uzmanlara göre, insan pluripotent kök hücrelerini kullanarak, insan organlarıyla yaşayacak hayvanlar yaratmak hayali bir durum değil. Ancak, bunun çok zor olacağını düşünüyorlar. Örneğin, bir hayvanın gelişen bağışıklık sisteminin insan organını hayvanın bir parçası olarak kabul edip etmeyeceği tam olarak bilinmiyor. Organ formasyonunu sağlayan moleküllerin hayvanlar ve insanlar arasında farklılık gösterebileceğinden ve insan organının hayvan organından farklı bir oranda büyüme gösterebileceğinden endişe ediyorlar.

Uzmanlar, insan- hayvan karışımı bir yaratık konusunda etik soruların ortaya çıkmasının normal olduğunu belirtiyorlar. Ancak, laboratuvarlarında domuz embriyolarına farklı türde kök hücre naklinin çoktan başladığını ekleyen uzmanlar, bunun sadece bir başlangıç olduğunun da altını çiziyorlar.

www.yesilaile.com çevirmeni Nilgün Uğur 

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?