social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Melatoninin Sağlığınız Üzerindeki Rolü

Melatoninin Sağlığınız Üzerindeki Rolü

Hormon denilince genellikle aklımıza ilk olarak seks hormonları olarak bilinen östrojen, testosteron ve progesteron hormonları gelir. Bu gayet normaldir. Çünkü devamlı seks hormonlarının eksikliğinin meydana getirdiği sonuçları duyarız. Ancak vücudumuz çok önemli olan melatonin hormonunu da üretir.

Çoğu kişide seviyesi oldukça düşük olduğu halde bu hormon hala gereken önemi görmemektedir. Epifiz bezinin salgıladığı melatonin uyku-uyanıklık döngüsünü düzenler.

Beyninizin ne kadar melatonin salgılayacağını ışık kontrol eder. Gün ışığında son derece sınırlı seviyededir. Ancak, güneş battığında ve karanlık çöktüğünde, yüksek miktarda melatonin vücudunuzu uykuya hazırlamak için salgılanır. Gece yarısında (karanlık ortamda), melatonin seviyesi doruğa ulaşır ve vücudumuzun uyanmasına yardımcı olmak için şafak sökene kadar yavaş yavaş düşer.

Yaşlandıkça seks hormonlarının seviyesi nasıl düşerse, melatonin hormonunun seviyesi de düşmeye başlar. Uyku kalitesini yükselten bu önemli hormonun eksikliğinde yaşlı kişiler uykusuzluğun ya da verimsiz uykunun verdiği rahatsızlıklar ile baş etmek zorunda kalırlar. Ne yazık ki, araştırmalar çoğu kişide (hangi yaşta olursa olsun) melatonin seviyesinin yeterli miktarda olmadığını göstermiştir.

Modern hayatın getirdikleri ( lambalar, bilgisayar, TV, çalar saatler vs) bu durumun en büyük sorumlusu olarak görülmektedir. Akşam 10.00, 11.00, 12.00 saatlerinde devamlı ışığa maruz kalmak, beynin gerekli sinyalleri alıp melatonin üretememesine neden olmakta ve doğal uyku-uyanıklık döngüsü zarar görmektedir.

Uykunun temeli olan melatonin hormonunun önemi çok geniş bir alana sahip. Size biraz bu hormonun öneminden bahsedeceğiz.

GÜÇLÜ MELATONİN

Uyku düzenini sağlamasının yanı sıra, melatonin inflamasyonla savaşan ve bağışıklığı güçlendiren güçlü bir antioksidandır. Ayrıca çalışmalar melatonin eksikliği ile Alzheimer hastalığı, çeşitli kanser türleri, kardiyovasküler bozukluklar, depresyon ve tip 2 diyabet arasında ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ve yapılan son çalışma düşük melatoninin kemik sağlığını etkilediğini de belirtmektedir.

Yaşlı fareler üzerinde yapılan deneyde, melatonin uygulanan farelerde kemik hacim değerinin ve kalınlığının melatonin uygulanmayanlara oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu da melatonin takviyesinin yaşa bağlı kemik erimesi ve osteoporoz riskini engelleyebileceğini göstermiştir.

MELATONİNİ DESTEKLEME

Bu önemli hormonun seviyesini doğal yollarla arttırmak mümkündür. Nasıl mı?

İşte cevabı:

İyi bir uyku için doğru ortam yaratın.

Yatak odanızda, perdelerinizi iyice kapatın.

Elektronik cihazlardan yayılan yapay ışıkları ortadan kaldırın ya da en aza indirin. Ve eğer gece yarısı uyanırsanız, yolunuzu bulabilmek için olabildiğince az miktarda ışık kullanın.

Gün içinde egzersiz yapın. Gün içinde yapılan spor aktiviteleri ( tercihen gün ışığında ya da aydınlık bir odada) düzenli günlük ritmi (vücudunuzun biyolojik saatini) destekler. Bu da gece saatlerinde yüksek miktarda melatonin salgılanmasını sağlar.

Yatmadan birkaç saat önce melatonin salgılanmasını engelleyen ilaçları kullanmayın. Beta-blokerler, kalsiyum kanal blokerleri, anksiyete ilaçları ve non steroidal antienflamatuar ilaçlar bu ilaçlar arasında yer alır. Eğer bu tür ilaçları almak zorundaysanız, sabah ya da öğleden sonra almaya özen gösterin. (Doktorunuza danışarak)

Beslenme programınıza birkaç ekleme yapın. Bazı besinler, melatonin üretimini olumlu yönde etkiler. Ananas, muz, yulaf, pirinç, arpa ve domates bu besinler arasındadır. Bununla birlikte, yatmadan birkaç saat önce triptofan içeren besinleri tüketebilirsiniz. Vücudunuz amino asit olan triptofanı kullanarak serotonin üretir. Serotonin de, melatonin üretiminde ihtiyaç duyulan bir hormondur. Triptofan açısından zengin besinlerden bazıları ise hindi, deniz ürünleri, fındık, yumurta ve ay çekirdeğidir.

Vitamin takviyeleri alın. B6 vitamini, folik asit ve magnezyum içeren multivitamin desteklerine başvurun. Bu vitaminler melatonin üretimi için önemlidir.

Ve son olarak da melatonin takviyesi alabilirsiniz. Yatmadan önce 1 mg alarak başlayın ve işe yarayıp yaramadığına bakın. Eğer daha fazlasına ihtiyaç duyarsanız, melatonin dozunu yavaş yavaş günde 3 mg’a kadar yükseltebilirsiniz.  

www.yesilaile.com çevirmeni Nilgün Uğur

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?