social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Sosyal Olun Sağlık Bulun!

Sosyal Olun Sağlık Bulun!

Yeni bir araştırma dışadönük karakter ile sağlıklı bağışıklık sistemi arasında ilginç bir bağlantı kurdu.

Küçük bir öğrenci grubu üzerinde gerçekleştirilen bu araştırmada, kişilik özelliklerinin fiziksel sağlığı şekillendirdiğine dair bulgulara rastlanmıştır. Yapılan bu araştırmada, araştırmacılar 121 öğrenci üzerinde inceleme yaptılar ve öğrencilere dışadönüklük, bilinçlilik ve nevrotizm gibi belirli kişilik özellikleri ile ilgili sorular yönelttiler.

Ayrıca öğrencilerin kan örnekleri alınarak incelemeler yapıldı. Dışadönük kişilerin, yapıları sonucu daha fazla enfeksiyona maruz kalabileceğini düşünen uzmanlar, bu durumun aksine, enfeksiyonlarla etkili şekilde savaşabilecek bir bağışıklık sistemine sahip olduklarını görmüşlerdir.

Hatta bu kişilerin tedbirli ve bilinçli doğaları nedeniyle enfeksiyonlara daha az maruz kalabileceklerini de dile getirmişlerdir.

Bulgular şaşırtıcı olsa da, araştırmacılara göre bu bulgular henüz kesin değil. Uzmanlara göre, dışa dönük kişiler çeşitli mikroplara maruz kaldıkları için güçlenmiş bir bağışıklık sistemine sahip olabilir ya da kişilikleri bağışıklık sistemlerinden etkileniyor olabilir.

Biyolojimizin mi fizyolojimizden yoksa fizyolojimizin mi psikolojimizden etkilendiği konusunda yaşanan çelişkiler, kişiliğimizin sağlığımız üzerindeki etkilerini anlamamızda bize ışık tutacak yeni çalışmaları da beraberinde getirecek gibi görünüyor.  

www.yesilaile.com çevirmeni Nilgün Uğur

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?