social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Başağrısının Sebepleri ve Çözümleri

Başağrısının Sebepleri ve Çözümleri

Alışkanlıklarınız baş ağrısı çekmenize neden oluyor olabilir. İşte baş ağrısına neden olabilen alışkanlıklar ve bu alışkanlıklarınızın olumsuz etkilerine karşı küçük tedbirler:

KAYGI: Baş ağrısını tetikleyen en yaygın nedenlerden biri kaygı ve strestir. Bu tür baş ağrısı yaygın görülmektedir. Hafif ve şiddetli bir şekilde seyredebilir.

ÇÖZÜM: Sakin ve karanlık bir alanda derin derin nefes almak, kan akışınızı hızlandırarak rahatlama hissi yaşamanıza yardımcı olabilir. Dr. Andrew Weil rahatlamak için, 4-7-8 nefes alma metodunu öneriyor. 4 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın, 7 saniye boyunca nefesinizi tutun ve 8 saniye boyunca nefesinizi ağzınızdan verin.

GÖRME: Görme ile alakalı problemler, günde 5 saatten fazla bilgisayara bakan kişilerde yaygın görülmektedir. Bilgisayara uzun süre bakmak ve zayıf ışık baş ağrısına yol açabilir.

ÇÖZÜM: Masanızdan kalkın ve gözlerinizi biraz dinlendirin. Dışarıya çıkıp gözlerinizin doğal ışık almasını sağlayın. Doğal ışık veren ampulleri tercih etmeye ve ekran filtresi kullanmaya özen gösterin.

UYKU DÜZENİ : Yapılan bir çalışmada, katılımcılara kronik baş ağrıları ve uyku düzenleri ile ilgili sorular sorulmuştur. Katılımcıların %80’i yorgun kalktıklarında baş ağrısı çektiklerini ifade etmiştir.

ÇÖZÜM: İyi bir uyku düzeni oturtmak için, gece alışkanlıkları oluşturmanız gerekmektedir. Elektronik aletleri yatmadan 1 saat önce kapatarak, yatmaya yakın kafein alımını azaltarak, akşamları hafif yiyip içerek işe başlayabilirsiniz. Son olarak da, uykunuzu yeterli olarak aldığınızdan emin olun. Sağlık uzmanlarının çoğu 7-8 saat uyku öneriyor.

BESİN SEÇİMLERİ : Çikolata, süt ürünleri, protein ve alkol gibi bazı besinlerin baş ağrısını tetiklediğine dair güçlü kanıtlar vardır. Herkesin rahatsızlığını tetikleyen faktörler farklıdır ve bu, cinsiyete, kiloya ve genel sağlık durumuna göre değişebilir.

ÇÖZÜM: Yediklerinizle baş ağrınız arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmek için bir defter tutun. Daha sonra hangi yiyeceklerin baş ağrınızı tetiklediğini saptamak için defteri inceleyin.

GÜRÜLTÜ : Uzun süreli ve aşırı miktarda yüksek ses baş ağrısına neden olabilir. Yüksek ses, kaslarınızın gerilmesine yol açarak baş ağrısını beraberinde getirebilir.

ÇÖZÜM: Kesin çözüm, sizin de tahmin edeceğiniz gibi, gürültülü ortamlardan uzaklaşmak ve sakin bir ortam aramak. Eğer seçenekler arasında gürültülü ortamı terk etmek yoksa ve sıklıkla gürültü yüzünden baş ağrısı çekiyorsanız, bir çift kulak tıkacı taşımak işinize yarayabilir. Kulak tıkacı gürültü seviyesini azaltacağından, gürültüden fazla etkilenmenize izin vermeyecektir.

İLAÇ : Migren ve stres kaynaklı baş ağrısından sonra en çok görülen baş ağrısı türü ilaç kaynaklı olanlardır. Bazı ilaçların türü ya da doz aşımı, baş ağrınızın nedeni olabilir.

ÇÖZÜM: Kullandığınız ilaçlar ya da takviye ürünlerle baş ağrınız arasında bir bağlantı olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzdan size güvenli seçenekler sağlamasını isteyebilirsiniz.

FİZİKSEL AKTİVİTE: Yorucu aktiviteler ya da hareket eksikliği yüzünden egzersiz kaynaklı baş ağrılarına maruz kalabilirsiniz. Uzmanlar, 2 çeşit baş ağrısı olduğunu ifade ediyorlar: Birincil ve ikincil baş ağrısı

Birincil baş ağrıları genellikle zararsızdır, altında her hangi sorun yatmaz ve ilaçlarla önlenebilir. İkincil baş ağrılarının ise altında bir neden yatıyordur. Genellikle beyin kanaması ve tümör gibi beyinle ilgili ciddi problemlerin belirtisi olabilir. Koroner arter hastalığı gibi beyinle ilgili olmayan rahatsızlıkların da belirtisi olabilme ihtimali vardır. İkincil baş ağrıları acil tıbbi müdahale gerektirebilir.

ÇÖZÜM: Baş ağrısını önlemek için bazı durumlarda egzersiz rutininizi dengeleyebilmek çok önemlidir. Çok sıcak ve çok soğuk havalarda egzersiz yapmamak, uzun süren egzersizlerde molalar vermek, vücudu susuz bırakmamak ve egzersizlerinizin yoğunluğunu azdan çoğa doğru yükseltmek sorununuza çözüm olabilir.

HORMONLAR: Kadınlar için, hormonal dengesizlik baş ağrısı ve gerginlik nedeni olabilir. Bu durum genellikle östrojen seviyesinin düşmeye başlamasıyla meydana gelir.

ÇÖZÜM: Hormonları dengelemek için doğal yöntemler bulunmaktadır. Şeker alımını azaltmak, vücudu susuz bırakmamak, 4-7-8 nefes tekniğiyle nefes almak ve hormon dengeleyici takviye ürünler kullanmak doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Ayrıca uzmanlar, magnezyum, CoQ10 ve 5-htp takviyesi önermektedir.

DURUŞ BOZUKLUĞU Duruş bozukluğunuz varsa, kaslarınızın aşırı kasılmasına neden olursunuz ve hatta düzenli hava akışını engelleyerek solunum düzeninizin bozulmasına bile neden olabilirsiniz. Duruş bozukluğunun bu iki sonucu gerilmenize ve boyun kaynaklı baş ağrısı çekmenize neden olabilir.baş

ÇÖZÜM: Duruş kaynaklı baş ağrısını engellemede birinci adım, duruşunuzu geliştirmektir. Ayakta ve otururken duruş pozisyonlarınıza dikkat edin ve gün içinde duruş bozukluklarınızı düzeltmeye çalışın.

SUSUZLUK : Beynimizin %80’i sudur. Su azaldığında, beyin büzüşür ve baş ağrısını tetikleyici faktör durumuna dönüşür. Susuzluktan kaynaklanan baş ağrıları vücudunuzun yeteri kadar sıvı almamasına bağlı olarak gelişmektedir.

ÇÖZÜM: Bol bol su için. Kafeinden uzak durun. Fiziksel aktivitenizi azaltın. Susuzluktan kaynaklanan baş ağrısını önlemek için vücudun devamlı sıvı almasını sağlamak gerekir. Baş ağrısını tetikleyici faktörler kişiye göre değişiklik gösterebilir. Yaşam biçiminizin, alışkanlıklarınızın baş ağrınızı tetikleyip tetiklemediğini kontrol edin. Eğer sebebini bulamazsanız, doktora danışınız.  

www.yesilaile.com çevirmeni Nilgün Uğur

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?