social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Biberiye Koklayarak Zihninizi Açın!

Biberiye Koklayarak Zihninizi Açın!

Evet, biberiyeyi sadece koklamak bile yeterli. Biberiyenin ana bileşenlerinden biri olan 1.8- sineol maddesini koklayan sağlıklı katılımcılar, katıldıkları aritmetik test üzerinde daha başarılı olmuşlardır.

Kanında 1.8- sineol seviyesi yüksek çıkan katılımcıların testlerde daha hızlı ve daha dikkatli oldukları saptanmıştır. Biberiyeyi beyin gücünü arttırmak için kullanmak istiyorsunuz. “Ama bu bitkiyi nasıl ve ne kadar süreyle koklamak gerekiyor?” dediğinizi duyar gibiyiz.

Çalışma, biberiye kokusu yayılmış bir odada gerçekleştiğine göre, siz de odanıza bir aromaterapi difüzörü koyarak biberiyenin kokusundan faydalanabilirsiniz.

Katılımcılar, kokuyu 4, 6, 8 ve 10 dakika boyunca koklamışlardır. Daha önce de belirttiğimiz gibi kanlarındaki sineol seviyesi yükseldikçe, performansları da artmıştır.

Ayrıca biberiyenin gut hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.

Damarlardaki ürik asit artışı ile oluşan bir çeşit eklem hastalığıdır.

Kral hastalığı olarak da bilinen gut hastalığı, artan ürik asidin eklemlerde birikerek iltihaplanmaya ve ağrılara sebep olmasıyla görülmektedir. Tarihimizin önemli kişilerinden olan; 2. Mehmet, 4. Murat, 2. Bayezid, Osman Gazi ve Nurullah Ataç’ın ölümlerine sebep olan hastalıktır.

Gut hastalığı; fazla kilo alımı ve devamında uygulanan açlıkla yapılan sıkı diyetler, protein içerikli yiyeceklerin aşırı miktarda tüketilmesi, herhangi bir hastalık sebebiyle ameliyat geçirme, ani ve şiddetli bir hastalık geçirme, aşırı yorgunluk, eklemlerde görülen yaralanmalar, kemoterapi ve diüretik ilaçların kullanımı gibi sebeplerden oluşmaktadır.

Uzman hekim tarafından uygulanan tedaviye destek olarak;

1 bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı biberiye eklenir. 9 dakika kısık ateşte demlendirilir. Ilındıktan sonra süzülür ve sabah akşam yemeklerden yarım saat önce ya da 2 saat sonra yudum yudum içilir. 15 gün boyunca düzenli bir şekilde uygulamaya devam edilir.

Her öğünde taze olarak hazırlanması gereken bu çaya herhangi bir tatlandırıcı ilave edilmemelidir.

 

Uzmanlar, ayrıca, 1.8- sineol maddesinin Alzheimer hastalığının gelişiminde etkili olan bir enzimi etkisiz hale getirdiğini söylüyorlar. Yapılan çalışma, biberiye kokusunun katılımcıların sadece zihnini açmadığını, bunun yanı sıra, kendilerini daha mutlu hissetmelerine de yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

www.yesilaile.com çevirmeni Nilgün Uğur  

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?