social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

DR : “Aşıdan Uzak Durun!”

DR : “Aşıdan Uzak Durun!”

HPV, human papilloma virus’un kısaltması. Türkçe kısaltması İPV (insan papilloma virüsü), ama yaygın olarak HPV kullanılıyor.

HPV cinsel yolla bulaşıyor. Bulaştığı kişilerin küçük bir bölümünde enfeksiyona yol açıyor. Çoğundaysa hiç belirti vermiyor.

Cinsel açıdan aktif kişilerin, özellikle de birden fazla partneri olanların, HPV taşıma ihtimali yüksek.

ABD’deki araştırmalara göre, cinsel olarak aktif 10 kadından sekizinin hayatının bir döneminde HPV görülüyor. Bunların çoğunda hiç belirti olmuyor ve vakaların %98’i kendiliğinden iyileşiyor. Ancak kendiliğinden iyileşmeyen vakaların küçük bir bölümünde, tedavi edilmediği takdirde rahim ağzı kanserine dönüşme riski var. İşte bu risk, kız çocukların hepsine HPV aşısı yapmak için gerekçe olarak kullanılıyor.

Ancak aşıyı geliştiren ekibin başkanı Dr. Diane Harper’a göre, aşı olanlar, olmayanlara göre daha büyük risk alıyor. 

Dr. Diane Harper, Gardasil ve Cervarix aşılarını geliştiren firmada çalışıyordu. Ancak 2009’da Virginia’da gerçekleşen bir uluslararası aşı konferansında, aşıların faydalarından bahsetmek yerine, taşıdıkları riskleri vurgulamayı seçti. Kendi ifadesiyle Dr. Harper bunu, “geceleri rahat uyuyabilmek” için yaptı.

Ülkemizde de HPV aşısı, Aşı Çalışma Grubu da dahil olmak üzere pek çok çevre tarafından halka benimsetilmeye çalışılıyor. Hatta erkeklerin de HPV aşısı yaptırması gerektiğini savunanlar bile var. Gelin görün ki, Dr. Harper’ın mesajı açık: “HPV aşısından uzak durun!”

Dr. Harper’ın konuşmasının özeti, aşağıdaki gibi:

“ABD’de, rahim ağzı kanserine yakalanma riski zaten çok düşük; aşıların kanser vakalarını azaltma ihtimali de yok denecek kadar az. HPV vakalarının %70’i herhangi bir tedavi uygulanmaksızın bir yıl içinde tamamen iyileşir. İki yıl sonraysa vakaların %90’ından çok fazlası kendiliğinden iyileşmiş olur. Ancak bundan daha önemlisi, aşıların ne kadar güvenli olduğunun bilinmemesi.

Klinik deneyler sırasında aşılar hep 15 yaş ve üzeri kişilerde denendi. Oysa aşılar 9 yaşındaki kız çocuklara uygulanmak üzere piyasaya sürüldü. Şimdiye kadar 15.037 kız çocuğu Gardasil aşısının yan etkilerinden şikayetçi oldu. 44 kız ise Gardasil aşısından sonra hayatını kaybetti. Aşıların bilinen yan etkileri arasında Guillian Barre Sendromu (tüm vücudu etkileyen ve bazen kalıcı olan felç), lupus, inme, kanın damarlarda pıhtılaşması ve beyin enflamasyonu bulunuyor.

Veliler genellikle bu risklerden haberdar edilmiyor. Üstelik aşıların rahim ağzı kanserini önleyeceği yönündeki iddia tamamen varsayıma dayalı. Aşı olmanın, rahim ağzı kanseri riskini azalttığını bilimsel olarak kanıtlayan hiçbir araştırma yok. Ancak yine de aşı böyle pazarlanıyor.

” Siz hiçbir belirti vermeyen ve genellikle bağışıklık sisteminin kendi kendine üstesinden geldiği bir virüse karşı dokuz yaşındaki kızınızı aşılar mıydınız?

Aşağıdak linkten da Doç.Dr Ahmet Rasim Küçükusta'nın açıklamalarını da mutlaka okuyun.

http://ahmetrasimkucukusta.com/2010/07/16/yazilar/elestirel-yazilar/ilaclar/rahim-agzi-kanseri-ve-hpv-asisi-hakkinda-bilimsel-gercekler/

Önemli Uyarı!Önemli Uyarı: Rahim ağzı kanseri son derece tehlikeli bir kanser türüdür. Ancak tek nedeni HPV virüsü değildir. Burada vurgulamak istediğimiz, nadiren kansere yol açan bir virüs için küçük yaştaki çocukların (üstelik hem kız hem erkek) aşılanmasıyla ve aşının yan etkileriyle ilgili endişeleri dile getirmektir. Rahim ağzı kanserinden korunmak için düzenli jinekolojik muayeneleri ihmal etmeyiniz ve yılda bir kez mutlaka pap smear yaptırınız!

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?