social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

İçtiğiniz Suya Güveniyor musunuz?

İçtiğiniz Suya Güveniyor musunuz?

Hepimiz bol bol su içmemiz gerektiğini, suyun hayati bir önem taşıdığını biliyoruz. Su, sindirime yardımcı olur, vücudun su kaybetmesini önler ve toksinlerden arınmasını kolaylaştırır, vücut ısısını düzenler (özellikle egzersiz anında), kanı incelterek kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olur.

Vücudun her sistemi üzerinde sayısız fayda sağlar. Peki, hangi tür suları tercih etmeliyiz? Su kaynaklarının çoğu toksin ve atık maddelerle doludur. Bakteriler, çeşitli mikroplar, ağır metaller, böcek ilacı kalıntıları, insan vücudundan geçerek suya karışmış olan ilaçlar…

Bu konuda açık olan tek şey var; o da bu atık maddelerin çoğunun güvenilir bir tarafı bulunmaması.

SUYUNUZ NEREDEN GELİYOR?

Belediyenin sağladığı su güvenilir su standartlarına uyuyor olsa da bu “güvenilirlik” içilebilir su manasına gelmiyor. Yaşadıkları bölgede suların kötü koktuğunu ve bulanık olduğunu dile getiren çok sayıda insanla karşılaşılmaktadır. Belediye sularının çoğu, bakteri ve parazitlerin ölmesi için klor ve florid ile işlenmektedir. Florid ve yüzme havuzlarının temizliğinde de kullanılan klor yüksek oranda toksin içeren maddelerdir.

Günümüzde evlerde plastik, galvanize metal ve bakır borular kullanılmaktadır. Galvanize metal borular,içerdikleri toksik metal olan kadmiyum ile suları kirletebilir. Plastik boruların getirdiği sağlık sonuçları net değildir. Ancak, bakırın Alzheimer hastalığı ile bağlantılı olduğu ortaya konmuştur.

Bir de doğal kaynaklardan tedarik edilen sular mevcuttur. Günümüzde, doğal su kaynakları da böcek ilaçları ve hayvansal atıkları içeren zirai atıklar tarafından kirlenmektedir.

ŞİŞE SULAR NE TÜR TEHLİKELER İÇERİR?

Piyasadaki şişe sular size daha temiz bir seçenek gibi görünebilir. Ama bu konuda bir kez daha düşünmelisiniz. Sular el değmeden şişelenmiş olsa bile, plastik şişeler endişe edilecek bir konu. Kimyasal maddeler plastik şişeden suya karışabilir. Yapılan bir çalışmada, standart plastik şişeden su içen katılımcıların, gün sonunda idrarlarında bisfenol A olarak bilinen kimyasala rastlandı.

Bisfenol A kalp hastalıkları ve diyabeti tetikleyen bir kimyasaldır. Ayrıca vücutta östrojen dolaşımını yükseltir. Bu durum size tehlikeli gelmiyor olabilir ancak yüksek miktarda östrojen kalp hastalıklarına, kansere ve diyabete neden olabilmektedir.

PEKİ, TEMİZ SUYU NEREDEN BULACAĞIZ?

Herkes kendi suyunu analiz etmeli. Eğer suyunuzun hangi koşullarda olduğunu bilmek istiyorsanız, suyunuzu boru tesisatınızdan geçtikten sonra özel olarak test etmeniz gerekmektedir. Uzmanlar tarafından su arıtma cihazları şiddetle tavsiye edilmektedir. Bu sayede meyve ve sebzeleri yıkamak, yemek pişirmek ve içmek için temiz su elde edebilirsiniz.

Dışarıya çıkarken yanınıza su almak mı istiyorsunuz? Cam şişenize suyunuzu doldurup pet şişenin zararlarından kurtulabilirsiniz. Eğer arıtılmış suyun tadı size yavan geliyorsa, suyunuzun içine limon dilimleri, rendelenmiş zencefil ya da birkaç dilim salatalık ekleyerek suyunuza aroma katabilirsiniz. Hem suyunuzun besin değerini arttırmış olacak hem de suyunuzu tatlandırmış olacaksınız.Limon dilimlerinin vücudunuzun asidik hale gelmesine yardımcı olacağını da unutmayın.

Sağlığınız için bir şeyler yapmaya karar verdiyseniz, işe içtiğiniz sudan başlamak mükemmel bir adım olacaktır. Vücudunuzun su kaybını telafi ederek kendinizi iyi hissedecek, suyunuzun temizliğini de kontrol altına alacaksınız. Su tüketirken kendinizin ve ailenizin sağlığı ile ilgili kaygılanmamanın rahatlığını yaşayacaksınız. Unutmayın, güvende olma duygusu parayla satın alınamayacak bir histir.  

Bu kategoriden diğerleri: « Çamaşır Suyuna Veda Edin!

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?