social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Antibakteriyel Sabunları Yanlış mı Kullanıyoruz?

Antibakteriyel Sabunları Yanlış mı Kullanıyoruz?

Anti bakteriyel sabunların yanlış kullanımı bazı mikropların kimyasallara olan direncini kuvvetlendirebilir.

Yaygın bir biçimde kullanılan anti bakteriyel sabunları evlerinde kullanan kişilerin çoğu bu ürünlerin faydasını neredeyse hiç görmüyor. Çünkü uzmanlara göre, insanlar bu sabunları yanlış kullanıyor!

Son 20 yılda, anti mikrobiyal özelliğe sahip olan triklosan ve triklokarban maddelerini içeren çok sayıda ürün piyasaya çıkmıştır. Sabunların, deterjanların, giysilerin, diş macunlarının ve hatta emziklerin bile bu ürünlerin arasında yer aldığı ispatlanmıştır.

Sonuç olarak, insanların çoğu bu kimyasallara maruz kalıyor. Yapılan araştırmalarda, Amerikalıların 3/4 ‘ünün idrarlarında fark edilebilir düzeyde triklosan saptanmıştır.

Yapılan çalışmalar, anti bakteriyel ürünlerin hastanelerde ve diğer sağlık hizmeti veren birimlerde mikroorganizmaları öldürmede etkili olduğunu, triklosan içeren diş macunlarının diş eti rahatsızlığı olan gingiviti tedavi ettiğini ortaya koymuştur. Ancak, halk üzerinde normal sabunlardan daha fazla fayda gösterdiğine dair çok az kanıt bulunmuştur.

Araştırmacılar, bu ürünlerden fayda görememenin nedenini insanların yanlış uygulama yapmasına bağlamaktadır. Mikropları etkili bir şekilde öldürebilmek için eller anti bakteriyel ürünlerle 20-30 saniye kadar yıkanmalıdır ancak çalışmalar insanların, ellerini ortalama olarak sadece 6 saniye yıkadıklarını göstermektedir.

Bunların yanı sıra, çalışmalar mikropların bu kimyasallara uyum sağlayabildiklerini ve bu uyumun mikropların enfeksiyonları tedavi eden antibiyotiklere karşı olan direncini arttırdığını kanıtlamıştır. Ve hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen bazı çalışmalar bu kimyasalların vücutta hormonları etkilediğini de saptamıştır.

Bu kimyasallara yönelik yapılacak olan düzenleme anti mikrobiyal ürünlerin bilinçsiz kullanımını önlemede hayati önem taşıyabilir. Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Gıda ve İlaç Dairesi, firmalar bu kimyasalların güvenli ve etkili olduğunu kanıtlayamazlarsa, anti bakteriyel kimyasalların kişisel bakım ürünlerinden kaldırılması gerektiğini beyan etmiştir.

Uzmanlara göre, Gıda ve İlaç Dairesi’nin aldığı bu karar klinik açıdan önemli olan antibiyotiklerin etkisini korumada, halkın hormonların yapısını bozan kimyasallara maruz kalmasını önlemede ve antimikrobiyal maddelerin doğaya yayılmasını ve doğada birikmesini engellemede atılmış ihtiyatlı ve önemli bir adımdır.

Triklosan ve triklokarban içeren ürünlerin sadece eczanelere satılmasını ve triklosan içeren diş macunlarının reçete ile temin edilmesini sağlayan yönetmelik bu ürünlerin kullanımını azaltmaya yardım edecek gibi görünüyor.

www.yesilaile.com çevirmeni Nilgün Uğur

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?