social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Yüzdeki Erken Kırışıklık Nedenleri ve Alınacak Önlemler

Yüzdeki Erken Kırışıklık Nedenleri ve Alınacak Önlemler

Yüzde, olması gerekenden daha erken bir yaşta kırışıklık oluşmaya başlamasının; vitamin eksikliğinden tütün ürünleri kullanımına, cildin yeterince nemlendirilmemesinden çevre kirliliğine kadar birçok sebebi olabilir. Siz de erken kırışıklık oluşumunu nasıl önleyeceğinizi öğrenin ve hangi yaşta olursanız olun güzel yüzünüzle ışıldayın.

Yalnızca Genlerin Suçu mu?

Bazı şanslı insanlarda 60 yaşını geçene kadar kırışıklık görülmez fakat herkes bu kadar şanslı değil. Genler (kısmen) cildinizin görüntüsünü belirler ancak çevre, beslenme, egzersiz, alışkanlıklar vb. etkenler de vardır. Tüm görüntünüzü değiştirecek hiçbir mucize veya gizli formül yoktur (krem ve losyon reklamlarının iddia ettiğinin aksine) ancak bazı prosedürler mevcuttur. 

Cildiniz “genç” iken güzel bir dokuya, doğal bir neme ve sıkılığa sahiptir. Zaman geçtikçe alt deri çeşitli faktörlerden etkilenir. Cilt sağlığınızı etkileyen ve böylece erken kırışıklık oluşumuna yol açan başlıca faktörler şunlardır:

Genel sağlık durumunuz (cildinize yansır): Zihinsel huzurunuz (stres, depresyon ve üzüntünün cildi yaşlandırdığı ve etkilediği kanıtlanmıştır)

Beslenmenizde vitamin eksikliği : Bazı ürünlerin aşırı kullanımı (listenin başındakiler; alkollü ürünler, kafein, rafine şeker ve tütün ürünleri)

Güneşe aşırı maruz kalma (özellikle öğlen vaktinde tavsiye edilmeyen saatlerde ve yazın)

Çevresel kirlilik (büyük bir şehirde yaşamak, arabalarla dolu caddelerde yürümek vb.)

Cilt bakımını ihmal etmek (cildin su ihtiyacını karşılamamak, cildi yıkamamak veya nemlendirmemek)

Kötü diyetler (bir haftada 20 kilo verebileceğinizi iddia eden o mucize diyetler)

Yeterince su içmemek (kışın günde 2 litre, yazın günde 3 litre) 

Yüzünüzde Kırışıklık Oluşumunu Nasıl Önleyebilirsiniz? (İpuçları)

Bu ipuçları sayesinde cildiniz; çok daha sağlıklı, genç ve doğal görünecek. Ayrıca kırışıklık (zamanın değil ihmalin göstergesi olduklarından özellikle de erken oluşan kırışıklıklar) gibi cilt kusurlarından kurtulacaksınız.

Yüzünüze iyi bakın: haftada bir derinlemesine bir temizlik, günde bir kez de biriken toksinleri (duman, sigara dumanı, makyaj vb.) atmak için diğer “temel” bakımları yapın. Dışarı çıktığınızda cildinizi en azından birkaç saat korumak için, sabahları cildinizi iyice nemlendirin. Ev yapımı bakımları, sabunları ve nötr ürünleri tercih edin ve bu ürünleri her gün bol miktarda kullanın.

Beslenmenize dikkat edin: yediğiniz her şeyin cildiniz üzerinde bir etkisi vardır. Yaşlanmayı önlemek için tüketilmesi tavsiye edilen bazı besinler vardır. Bunlara örnek olarak, C vitamini yönünden çok zengin olan besinler (özellikle turunçgiller) verilebilir çünkü, bu besinler ciltteki elastin ve kolajen miktarının artmasına yardımcı olur. Bir de; ıspanak, domates, brokoli, avokado, üzüm gibi ünlü “antioksidanlar” vardır. Ani kilo değişimlerinden kaçının. Ani kilo değişimlerinin cildiniz üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Bu yüzden, kilo vermeyi veya kilo almayı planlıyorsanız, bunu yavaş yavaş gerçekleştirmelisiniz. Cilt, beslenmenize bağlı olarak gerilir veya büzülür. Bu da cildin doğal esnekliğini yitirmesine sebep olarak kısa sürede kırışıklık oluşumuna yol açar.

Cildinizi UV ışınlarından koruyun: tüm yıl boyunca güneşe en çok maruz kalan bölge olduğundan, özellikle yüzünüzdeki alt deri güneşten aşırı derecede etkilenir. Her gün, oldukça zararlı olan ultraviyole ışınlarının saldırısına maruz kalır. Erken kırışıklık oluşumunu önlemek istiyorsanız, güneşe çok fazla maruz kalmaktan kaçının. Güneşe maruz kalacağınız zamanlarda, en az 30 faktörlü iyi bir güneş koruyucu krem kullanmayı unutmayın.

Sigarayı bırakın: bu, sigaranın sağlığa verdiği birçok zarardan biridir. Sigara dumanı cilde zarar veren toksinler içerdiğinden ve böylece erken kırışıklık oluşumuna yol açtığından, tütün ürünleri cilt sağlığı için çok tehlikelidir. Sigara içenlerin cildi her zaman daha “cansız” veya kırışıktır. Ayrıca dudakların etrafındaki kırışıklıklar, sigaranın içe çekilmesinden dolayı oluşur.

Kırışıklıklar için Ev Yapımı Doğal Çözümler

Bira mayasını, su ve yoğurt veya buğday rüşeymi ile karıştırın. Mimik çizgilerinizin üzerine hafifçe damlatarak yayın. Kurumasını bekleyin ve suyla durulayın.

Göz çevresinde oluşan kırışıklıkları, yani kazayağını önlemek için, hintyağını nazikçe gözlerinizin çevresine sürün. Her gün avokado yağı veya kakao yağını kırışıklıklara uygulayarak nazikçe masaj yapın.

Birkaç beyaz üzümü ortadan ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkarın. Ağız ve göz bölgenize bu üzümleri sürün. Makyaj yapmaya başlamadan önce, üzümlerin suyunun kurumasını bekleyin. Ayrıca üzümden bir smoothie hazırlayıp yüzünüze uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan 20 dakika sonra yüzünüzü yıkayıp temizleyin.

İki yemek kaşığı elma sirkesi, üç yemek kaşığı bal ve yarım çay kaşığı arı polenini karıştırın. Yüzünüzü ılık suyla iyice ıslatın (boynunuz dahil) ve bu karışımı uygulayın. Beş dakika bekletin ve yüzünüzü durulayın. Üç yemek kaşığı zeytinyağı, yarım çay kaşığı kakao yağı, bir yemek kaşığı balmumu ve iki yemek kaşığı gülsuyu ile ev yapımı, kırışıklık karşıtı bir krem hazırlayabilirsiniz. İlk olarak, balmumunu ve yağları benmari usulü ısıtın. Yağlar eridiğinde ocağın altını kapatın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra gülsuyunu ekleyin ve homojen bir hamur elde edene kadar karıştırın. Erken kırışıklıkların oluştuğu bölgelere geceleri bu kremi uygulayın.  

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?