social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Sadece 10 Haftada Kişiliğinizi Değiştirebilirsiniz!

Sadece 10 Haftada Kişiliğinizi Değiştirebilirsiniz!

Biraz daha dışadönük mü olmak isterdiniz? Ya da çok sinirlisiniz ve “keşke biraz daha sakin olsaydım” mı diyorsunuz?

Kişiliğinizin temel yönleri değişmez gibi görünüyor olabilir. Nitekim uzmanlar, beş büyük kişilik faktörünün (açıklık, dışadönüklük, sorumluluk, uyumluluk ve duygusal denge) büyük ölçüde genetik olduğunu, kişiliğimizin %40-50’sinin genlerimizden geldiğini söylüyorlar.

Ancak uzmanlara göre bir kısmı genetik olan kişilik özelliklerimiz zamanla değişebiliyor ve bu değişim bizim elimizde.

Siz de motivasyon ve rehberlik eşliğinde 10 haftada kişiliğinizi değiştirebilirsiniz.

Kişiliğimiz hayatımızın her alanında önemli rol oynar. Zihinsel ve fiziksel sağlığımızdan hayatımızdaki ve ilişkilerimizdeki başarılarımıza kadar her şeyi etkileyebilir. Belirli kişilik özelliklerimizi değiştirebildiğimizde, daha mutlu ve daha sağlıklı olma ihtimalimiz artıyor.

Yapılan bir çalışmada 50 katılımcının yarısı, duygusal denge faktöründe diğer yarısı ise sorumluluk faktöründe değişim yapmak istedi.

Açıklık çok az kişinin değiştirmek istediği bir kişilik özelliği olarak saptandı.

Bir araştırmacı, bir rehberlik koçu ve bir psikolog, katılımcıları değerlendirmeye aldı ve 10 hafta sonunda katılımcılar farklı kişilik özellikleri ile ilgili 1saatlik rehberlik seansına alındılar.

Rehberlik seansı bittiğinde, araştırmacılar, katılımcıların belirli kişilik özellikleri üzerinde bariz değişiklikler saptadılar ve katılımcılar bu değişiklikleri 3 ay boyunca devam ettirebildiler.

Peki, bu değişim nasıl gerçekleşti?

Kişilik düşünce, his ve davranış kalıplarında bireysel farklılıkları kapsar ve kişiliği değiştirmek için genetik kodları yeniden düzenlemek gerekmez— bu manevî kalıpları değiştirmek yeterlidir.

Ancak yine de bu değişimin mümkün olduğuna pek inanılmaz.

Sigmund Freud kişiliğimizin 5 yaşında tamamen şekillendiğini, yaşlılığımızda da çocukluğumuzdaki ile aynı kişilik özelliklerine sahip olduğumuzu savunmaktadır.

William James’te 30 yaşına geldiğimizde karakterimizin alçı gibi olduğunu ve asla yumuşayamayacağını savunmaktadır.

Ancak bugün, bu düşüncelerin yanlış olduğunu biliyoruz. Olgunlaştıkça, hayatın getirdiklerine normal bir tepkime olarak değişime uğrarız. İş hayatı, okul hayatı, evlilik gibi gelişmeler daha sorumlu, daha uyumlu ve daha az nevrotik olmamızda etkili olur.

Uzun vadeli çalışmalar sonucunda, kişilik üzerindeki en büyük değişikliklerin çocukluk döneminden 20 yaşına kadar meydana geldiği saptanmıştır. Ve de 20 yaşından sonra da değişimin devam ettiği ancak bu değişimin daha yavaş meydana geldiği ve daha fazla çaba gerektirdiği ortaya konmuştur.

Değişimin gerçekleşmesi

Örneğin, daha dışa dönük birisi olmak istiyorsanız, terapistiniz size sosyal ortamlarda rahat olmanızı sağlayacak ve yabancılarla rahatça ilişki kurabileceğiniz şekilde rehberlik edecektir. Yani köprüyü geçene kadar bu şekilde davranmaya çalışacaksınız.

Bu şekilde davranmaya devam ettiğinizde, düşünce, his ve davranış kalıpları ile ilgili beyninizde yeni yöntemler şekillenecektir. Kısa zaman içerisinde de kişiliğinizde değişimler gözleyeceksiniz.

Buna benzer bir terapi ile Jason Comely anksiyete bozukluğunun üstesinden gelmiştir. İçine kapanık bir şekilde büyüyen Comely korktuğu şeyin reddedilmek olduğunu fark etmiş ve bu durumla ilgili bir şeyler yapmaya karar vermiştir.

Comely, korkusunun üstesinden gelmeye park alanında bir yabancıya gezinti teklifi yaparak başlamıştır. Daha sonra, terapisine kasada pazarlık yaparak ve insanlara adres sorarak devam etmiştir.

Comely, dışa dönük hale geldikçe, insanlar Comely’nin tekliflerini kabul etmeye başlamışlardır.

Reddedilmek korktuğu şey olmaktan çıkıp istediği şeye dönüştüğünde, Comely değişim sürecine girdiğini görmüş, hatta diğer kişilere de korkuları ile baş edebilme fırsatı tanıyacak Reddedilme Terapisi kartları satmaya bile başlamıştır.

Peki, bu değişimler uzun süreli olabiliyor mu?

Uzmanlar henüz bunun cevabını bilmediklerini, çalışmaların devam ettiğini dile getirdiler. Ayrıca, bu değişimin belki de yıllar sürecek çok sayıda uygulama ile mümkün olabileceğini ve insanların doğalarına ters davranabilmeleri için kendilerini eğitebileceklerini de eklediler.

 www.yesilaile.com çevirmeni Nilgün Uğur

              

 

 

 

 

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?