social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Dünyanın En Mutlu İnsanları Neden Latin Amerika'da?

Dünyanın En Mutlu İnsanları Neden Latin Amerika'da?

Etrafınızı mutlu, pozitif insanların kuşatmasını ister misiniz? Yapılan araştırmalara göre, Latin Amerika ülkeleri en mutlu 10 ülke arasında yer alıyor.

143 ülkenin her birinde 1000 kişiye bir anket uygulandı. Ve şu sorular yöneltildi: “Dün kendinizi dinlenmiş hissettiniz mi?”, “Dün çok fazla güldünüz mü ya da gülümsediniz mi?” ve “ Dün insanlar size saygı gösterdiler mi?”. Sonuçlar, ortalama bir puan oluşturmak için toplandı— aşağıdaki Latin Amerika ülkeleri en yüksek puanları almayı başardı.

Dünya çapında en pozitif insanların bulunduğu ülkeler

                                                     Aldıkları puanlar

Paraguay                                          89

Kolombiya                                         84

Ekvator                                             84

Guatemala                                         84

Honduras                                           82

Panama                                             82

Venezuela                                          82

Kosta Rika                                          81

El Salvador                                         81

Nikaragua                                           81

Latin Amerika’nın bu kadar mutlu insana ev sahipliği yapmasının sebebi nedir? Uzmanlar, aile yapısı ve doğanın en büyük faktör olduğunu aktarıyorlar.

Latin Amerika ülkelerinde aile bağlarının kuvvetli olduğunu ve aile bireylerinin Pazar günlerini hep birlikte geçirdiklerini dile getiren uzmanlar, insanların hayatın zorlukları ile mücadele ederken bile kendilerini yalnız hissetmediklerini de ekliyorlar. Aynı zamanda muhteşem bir tabiata sahip olan Latin Amerikalıların kendilerini hiçbir zaman doğadan uzakta hissetmemeleri de mutluluklarının kaynağı olarak görülüyor.

Bunların yanı sıra, Latin Amerika’da insanlar küçük şeylere fazla aldırış etmiyorlar. Olumsuzluğu hayatlarının hiçbir alanına sokmamayı esas alan bir kültürü benimseyen Latin Amerikalılar, dürüst ve içten insanların olduğu bir toplumda olumsuzluğun yayılamayacağını düşünüyorlar.

Anket uygulanan mutlu insanların %70’inden fazlası, eğlenmenin, çok gülmenin, dinlenmiş hissetmenin ve saygı görmenin mutluluklarında etkili olduğunu söylüyor.

Muhtemelen anketin uygulandığı ülkelerden çıkan en şaşırtıcı sonuç şu: Afganistan gibi savaş mağduru ülkelerde bile insanların anketten bir gün önce çok güldüklerini söylemeleri… Bu da bize göre insan doğasının dayanıklılığını gösteren bir kanıt.

www.yesilaile.com çevirmeni Nilgün Uğur

Son DüzenlenmeCuma, 08 May 2015 09:44

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?