social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Doğa Ana Dövmesi:ŞİMŞEK !

Doğa Ana Dövmesi:ŞİMŞEK !

İçinizde zehirsiz dövme var mıdır sorusunu soranlar oluyordur elbette. Dövme mürekkepleri genellikle ftalat, aromatik hidrokarbonlar, kobalt veya alüminyum gibi zararlı maddeler içeriyor.

Görünüşe göre şimdilik %100 güvenli diyebileceğimiz dövme mürekkebi yok. Ama cildinizi sanat eserine çevirmenin başka yolları var:

Mesela yıldırım çarpması!! 

Şaka bir yana, ortaya çıkan desenler harika. 

Bu sayfadaki “dövme”lerin tümü, yıldırım çarpması sonucu oluşmuş. 

dogaanadovmesi1

dogaanadovmesi2

dogaanadovmesi3

dogaanadovmesi4

Yıldırım çarpması genellikle ölümle sonuçlanan bir kaza. Ama kazayı sağ atlatanların bir kısmının cildinde, “Lichtenberg deseni” olarak bilinen bu desenler oluşmuş. Birer fraktal örneği olan desenler, yarı iletken maddelerden yüksek voltaja sahip elektrik geçtiğinde oluşuyormuş. 

1777 senesinde Lichtenburg indüksiyon yoluyla yüksek voltajlı statik elektrik üretebilmek için büyük bir elektrofor inşa etti. Bir yalıtkanın yüzeyine yüksek voltajı deşarj ettikten sonra, sabit tozda radyal desenler kaydetti. Bu desenlerin üzerlerine boş kağıtları bastırarak, Lichtenberg bu görüntüleri hem transfer edebildi hem de kaydedebildi ve bu da modern Xerography’nin (elektrostatik baskının) basit prensibini keşfetmiş oldu. Bu buluş modern günümüzdeki plazma fiziğin ön adımıydı. 
 

Lichtenberg sadece 2 boyutsal (2D) şekilleri incelemesine rağmen, modern yüksek voltaj araştırmacıları 2D ve 3D şekilleri (elektrik ağaçları) yalıtkan materyallerin üzerinde ve içlerinde incelemektedir

Desenlerin isim babası, Alman fizikçi Georg Christoph Lichtenberg’in yarı iletkenlerle yaptığı deneyler sayesinde bu fraktallerin nasıl oluştuğu daha iyi anlaşılmış ve fotokopi makinesinden plazma televizyonlara kadar bir sürü icadın ilk adımları atılmış.

Ne dersiniz? Mürekkeple dövme daha güvenli sanki…

Buraya tıklayarak  bir Lichtenberg şeklinin nasıl oluştuğunu gösteren bir video izleyebilirsiniz.

Kaynak: Altering Perspectives 

 

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?