social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Tahinin Bilmediğiniz 20 Yararı

Tahinin Bilmediğiniz 20 Yararı

Biz büyürken sofralardan eksik olmayan tahin-pekmez unutulan sağlıklı lezzetler listesine adım attı gibi görünüyor. Tahinli tariflerin helva, tahinli çörek ve peksimetle sınırlı kalması can sıkıcı zira tahin vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir besin kaynağı.

Tahinin yararları:

1. İçeriğinde bol miktarda fosfor, lesitin, magnezyum, potasyum ve demir bulunur.

2. Karaciğer detoksu için çok önemli olan metiyonin maddesinden barındırır.

3. Kalsiyum açısından en zengin besinlerden biridir. Hammaddesi olan susamda bulunan kalsiyum ile yararlı yağlar kemiklerin korunmasına yardımcı olur. Zengin miktarda ki kalsiyum içeriği kemiklerin güçlenmesine ve kemik erimesine karşı kemiklerin daha dayanıklı olmasına yardımcı olur. Gelişme çağında ki çocukların kemik gelişiminin sağlıklı olması için kalsiyum ihtiva eden besin maddelerinin tüketilmesine büyük özen gösterilmesi gerekmektedir.

4. E vitamini, B1, B2, B3, B5 ve B15 vitaminleri açısından zengindir.

5. Sağlıklı hücre büyümesini hızlandırır. Tahinin en önemli özelliklerinden bir tanesi de kan hücrelerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve çoğalmasına yardımcı olacak besinleri ve vitaminleri içermesidir. Hücre sağlığının korunması dışında tahin hasarlı hücrelerin onarılması esansında gerekli mineralleri de sağlar.

6. Kansızlığa iyi gelir. Anemi hastalığının bir çok nedeni vardır ama sağlık uzmanları en çok demir eksikliğinin anemi hastalığına neden olduğunu vurgulamaktadırlar. Tahin ise demir açısından çok zengin bir besin kaynağı olduğu için kansızlık sorublarını gidermeye yardımcı olabilir.

7. %20 oranında protein içerir, bu miktar birçok yemişte bulunan proteinden daha fazladır.

8. Yüksel alkali mineral içeriği sayesinde kolayca hazmedilir ve bu da kilo kaybını hızlandırır.

9. Doymamış yağ oranı yüksektir.

10. Tahin, soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarını önler. Vücut direncini arttırarak bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Ayrıca hastalık döneminin da daha hızlı ve etkin bir şekilde atlatılmasına da yardımcı olmaktadır.

11. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücut direncini arttırır. Hücre yapısını koruyucu özelliği sayesinde de kanserli hücreler ile aktif bir şekilde savaşır.

12. Sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlayarak kabızlığın giderilmesinde etkilidir. Tahin içeriğinde ki yağlar sayesinde böbreklerin çalışmalarının düzene girmesine yardımcı olur. Bağırsaklarda ve mide de biriken gazı söktürür ve gaz nedeni ile oluşan ağrıları giderir. Mide fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlar.

13. Kanser çağımızın en büyük tehditlerinden birisidir.  Yine tahin kanser ile savaşan en değerli nesin kaynaklarından birisidir. Hücre yapısını koruyan ve hücre sağlığını destekleyen özelliği sayesinde kansere karşı koruyucu özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Tahin sadece kansere karşı koruyucu görev üstlenmekle kalmayıp kanser hastalarının da tedavisi süreçlerinde tedaviyi destekleyici özelliği de bulunmaktadır. 

14. Damarların açılmasını ve damarlarda ki tıkanıklıkların giderilerek kan akışının normale dönmesini sağlar. Bu hem kalp sağlığını hem de vücut sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca ağır ilaç kullanımının vücuda vereceği olası zararların oluşmasının da önüne geçerek ilaçların yan etkilerini tolere eder.

15.Radyasyonu tolere eden özelliği sayesinde sık sık radyasyona maruz kalanların bol tahin tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

16. Tahinin sindirim sisteminin çalışmasını düzenlemesinin yanı sıra böbreğin görevlerini düzenleyerek idrarı söktürür. Vücutta biriken suyun ve toksinlerin idrar yardımı ile atılmasını sağlar.

17. Tahin Enerji Veririr: Tahin’in içerdiği besinler ve vitaminler bünyenin güçlenmesine yardımcı olduğu gibi enerji verici özelliği vardır. Vücudun kaybettiği enerjinin yeninden toparlanması için yardımcı olabilecek gıdalar içermektedir. Özellikle sporcuların düzenli olarak tükettiği bilinir. 

18 .Tahin Zihni Açar: Tahin’in genel anlamda vücuda enerji verdiğini yazmıştık. Bunun dışında zihni açıcı özelliği vardır. Zihinsel yorgunluğun giderilmesine önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

19. Protein Deposu Tahin: Protein vücudumuzun genel sağlığı açısından hayati önem taşır bu yüzden protein içeren besinleri yaygın olarak tüketiriz. Tahin protein açısından çok zengin bir besin kaynağıdır, hatta son zamanlarda bu konuyla yapılan bazı bilimsel araştırmalar tahinin içeriği protein miktarının fındık ve cevizden daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.

20. Tahinin diğer kayda değer özelliği ise cilt ve saç sağılığına faydalı olmasıdır. Tahin aynı önemli bir antioksidan olarak cilt ve saç sağlığını korur. Cildin erken yaşlanmasına ve bir çok cilt hastalıklarına neden olan serbest radikallerin hareket kabiliyetini kısıtlayarak yaşlanmayı geciktirir. Bunun dışında tahinin içerdiği bol miktardaki kalsiyum ve demir gibi bir çok mineral saç sağlığı açısından da hayati önem taşımaktadır. Tahinin bol miktarda içerdiği bu mineraller saç dökülmesini ortadan kaldırabilir ve saçların sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabilirler. Bunun dışında saçların parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilir.

Tahinin yararlarından bahsetmişken piyasada satılan paketli tahinlerin çoğuna raf ömrünü uzatmaya yönelik kimyasallar katıldığını hatırlatmakta fayda var. Bu kimyasallardan kaçınmak için koruyucu içermeyen organik markaları tercih edebilir ya da 10 dakika kadar bir sürede kendi tahininizi yapabilir.

Buna rağmen tahinin bazı zararlarıda vardır.

Tahinin Zararları

Tahin genel anlamda sağlık açısından faydalıdır. Özellikle doğal ortamlarda hazırlanırsa faydalarından maksimum derecede yararlanmak mümkün. Tahin bazı hastalıklardan daha önceden muzdarip olan kişilerde ve hassas bünyeye veya yahine alerjisi olan kişilerde bazı yazn etkilere neden olabilir.  Bunun dışında aşırı tüketilmesi durumunda da sağlık sorunlarına neden olabilir. Tahinin zararlarını şu şekilde sıralamak mümkün;

  • Şeker hastları tahin tüketimine dikkat etmelidirler. Hastalığın seviyesine göre gerekirse doktorlarına danışarak tüketmelidirler.
  • Tahin protein açısından çok zengin bir besin maddesidir, bu yüzden proteinle ilgili sorun yaşayanlar doktorlarına danışmalıdırlar.
  • Böbrek hastalarının doktorlarına danışmadan tüketmelerini önermiyoruz.

 

Tahin yapmak için gerekli malzemeler:

1 su bardağı susam

1/2 su bardağı sıvı yağ

Uzmanlar, değişik besinlerin yağlarını tüketmemiz gerektiğini vurguluyor. Bu yüzden tahin yaparken zeytinyağının yanında fındık ya da mısır yağı gibi alternatif yağları karıştırarak kullanabilirsiniz.

Yapılışı: Susamı bir tavada 6-7 dakika kavurun. Kavurduğunuz susamları blender'dan geçirin. Susamlar parçalandıktan sonra yağı yavaş yavaş ekleyerek blender'dan geçirmeye devam edin. Tahininiz istediğiniz kıvama geldiğinde yağ eklemeyi bırakın. 7-10 gün buzdolabında saklayabileceğiniz, bir su bardağı tahininiz hazır.

Tahinli alternatif tarifler:

-Tahin, zeytinyağı, elme sirkesi ve taze zerdeçalı karıştırarak salata sosu olarak kullanın.

-Vog'da pişirdiğiniz Çin mutfağı tariflerinize tahin de ekleyin.

-Nohut ve sarımsak ekleyerek humus yapın.

-Canınız tatlı çektiğinde eski usul tahin-pekmez, tahinli çörek ve peksimetler yapın.  

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?