social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Çocuk Odalarında LED Ampul Kullanmayın!

Çocuk Odalarında LED Ampul Kullanmayın!

Yapılan yeni araştırmalar, LED ampullerin, uyku düzenine normal ampullere göre iki kat daha fazla zarar verdiğini göstermiştir.

Çocuklarınızın ekran başında geçirdiği süreye sınır koymak için bir neden daha ister misiniz?

Yeni çalışmalar, bilgisayardan ve diğer elektronik aletlerden yayılan sunî ışıkların uyuma güçlüğüne sebep olabileceğini ortaya koymuştur,özellikle de çocuklarda.

Prof.Charles A. Czeisler önderliğinde yürütülen çalışma, çocukların akşamüstü ya da akşamları, bilgisayar ve diğer elektronik cihazlardan yayılan yapay ışıklara maruz kalmasının 6-8 saatlik uyku düzenini bozabileceğini ve jet-lag sendromuna benzer belirtilere yol açabileceğini göstermiştir.

Elektronik cihazlardan yayılan mavi ışık, gün ışığını taklit ederek, beynimize hala gündüz olduğunu hissettirir. Araştırmalar, yapay ışıklara maruz kalındığında, vücudu daha uyanık tutan kortizol hormonu üretiminin arttığını göstermiştir.

Uzmanlar, televizyonlardan tabletlere, tasarruflu ampullere kadar her yerde yaygın olan LED ampulleri, kortizol hormonu artışında normal ampullerden 2 kat daha fazla etkili bulmuştur. LED ampullerin, çocukların uyku düzenleri üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin ciddi endişeler var. Çok sayıda okul, çocukları teknolojik ilerlemenin doruğuna ulaştırmak için dizüstü bilgisayar ve tabletleri ücretsiz dağıtıyor. Ancak, bu aletlerin, öğrencilerin uyku düzenleri üzerindeki zararlarına dikkat edilmiyor.

Uyku uzmanları, bu cihazların, çocukların biyolojik dengesini bozarak, çocuklara faydadan çok zarar verebileceğini düşünüyorlar.

Kısacası, çocuklarınız uyumada güçlük çekiyorsa, gün içinde maruz kaldığı ışığın miktarını ve cinsini yakın takibe almanız gerekmektedir.

www.yesilaile.com çevirmeni Nilgün Uğur

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?