social facebook  social twitter  social youtube  social ins
Menu
 saglikli beslenme bannersaglikli guzellik banner

Ev Yapımı Doğal Oyun Hamuru Tarifi

Ev Yapımı Doğal Oyun Hamuru Tarifi

Doğal yaşamaya en fazla önem vermeye başladığımız şu dönemlerde, okullarda üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye başladı. Bazı anaokullarında oyun hamurlarını okul öğretmenleri yapıyor. Bunun ne kadar sevindirici olduğunu tahmin edersiniz…

Siz de yakın çevremize ve belki okulunuza bu konuda öncülük etmeye ne dersiniz? Sevgili Hakan Erturan'ın bu harika tarifi meğer ne kadar basitmiş!

Malzemeler: 3 ölçü un (biz ölçü olarak resimde görülen ufak shot bardağını kullandık) 1,5 ölçü tuz 3 ölçü su 1/10 ölçü krem tartar (pastacılıkta da kullanılan kıvam artırıcı madde; aktarlarda, pasta malzemesi satan yerlerde bulunuyor) 1/5 ölçü zeytinyağı Toz gıda boyası (isteğe bağlı) Hazırlanışı: Gıda boyası hariç tüm malzemeleri bir kaba koyup, sürekli karıştırarak hafif ateşte pişirin. (Tek renk yapacaksanız boyayı en başta ekleyebilirsiniz.) Kıvamlanmaya başladığında ateşten alıp, gerekirse birkaç parçaya ayırarak, her bir parçaya istediğiniz renkte çok az miktarda gıda boyası katın (biz ilk denemeyi boyasız yaptık) El değecek sıcaklığa indiğinde yaklaşık 2-3 dakika süreyle yoğurarak oyun hamuru kıvamına getirin. Kullandığımız ölçüyle, 280 gr.lık hamur elde etmişiz. Bu miktar, iki adet oyun hamuru kutusunu doldurdu. Uyarılar/Notlar: Tadının çok kötü olması bir yana, malzemelerin tamamı gıdalarda kullanılan maddeler olduğundan yenilmesinde, yanlışlıkla yutulmasında sakınca yoktur.

Kendi pişirme yönteminize ve istediğiniz kıvama göre özellikle krem tartar ve yağ miktarlarını tecrübenizle ayarlayabilirsiniz. Naylona sarılı olarak veya hava almayan kaplarda 2-3 ay kadar kurumadan saklanabilir.

Giriş or Üye Ol

- Facebook’la Bağlan

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?